Tlumaczenie literatury pieknej

Jestem tłumaczem, idę na dużo innych płaszczyznach, zarówno tłumaczę symultanicznie, kiedy i pasjonuję się przekładem literackim. Najczęściej a moja produkcja to rozumienie tekstu, z normy umów cywilno-prawnych czy innych urzędowych dokumentów. Wolę jednak tłumaczenia literackie, bo pozwalają mi one wiele radości.

Zainteresowanie i koncentracja Kiedy planuję zrobić tłumaczenie tekstu literackiego, przede każdym staram się zachować pełną koncentrację. Wyłączam telefon, nie przeglądam stron internetowych - najważniejszy jest to dla mnie tekst. Istotny jest bo nie tylko dobry przekład, jednak i przeznaczenie walorów literackich. To trudne zadanie, ale daje niesamowitą satysfakcję. Kiedy pokazuje się, że moje tłumaczenie tekstu literackiego zyskuje uznanie, jestem wielkie dobro i satysfakcję prawie tak szeroką, jakbym jedna była autorką tego kontekstu. Są tak takie teksty, których uczenie nie sprawia mi radości, wbrew tego, że są literackie. Wynika to dwóch sposobów: po pierwsze, nie znoszę tłumaczyć harlequinów, ponieważ nuży mnie fabuła, a literacka zaleta takiego dokumentu jest łatwo żadna. Po drugie, nie cierpię tekstów populistycznych i politycznych.

Man Pride

Książka w zakładu

Oczywiście mimo moich uprzedzeń każde tłumaczenie tekstu wykonuję bardzo wnikliwie i zależy mi na wiernym oddaniu założeń oryginału. Czasem istnieje wówczas trudne, niemniej nigdy się nie poddaję i dążę do tyłu. Zdarza się, że muszę odłożyć artykuł na jeden do szuflady i wrócić do niego później. W własnej książce doceniam to, że potrafię ją wykonywać, biorąc w zakładu. Każde bowiem tłumaczenie tekstu odda się wykonać zdalnie, a ta technika pozwala mi do tego pełne niezbędne narzędzia. Dysponuję wszystkimi możliwymi słownikami, a internet pozwoli na badanie dużo informacji. Jednak grając w zakładu, należy wspominać o samodyscyplinie, bowiem pozycja w zakładu rozleniwia. Trzeba narzucić sobie jakiś rygor również znajome działania pracować jak należy. Każde tłumaczenie dokumentu jest znaczące i do jakiegoś trzeba podejść z uwagą, jak byśmy dopiero zaczynali pracę. Źródło: