Pakowanie prozniowe informacje

Choć pakowanie próżniowe najczęściej kojarzone jest ze sklepami wielkopowierzchniowymi, firmami cateringowymi i restauracjami, to coraz częściej także klienci indywidualni poszukują urządzeń, które dadzą im przedłużyć trwałość przechowywanej żywności. Specjalne woreczki, próżniowe pojemniki i dania do pakowania stosowane są i do ich potrzeb, idąc na opakowanie odpowiednio mniejszych ilości żywności.

Domowe narzędzie do pakowania próżniowego żywności może korzystać specjalne woreczki do próżniowego przechowywania albo też stosuje pojemniki próżniowe wykonane z plastiku. W sukcesu pojemników najczęściej grane są specjalne pompki ręczne, które pozwolą na odessanie zbędnego powietrza z zasobnika i wręczają jego hermetyczne zamknięcie. Odpowiedni sposób działania można wykorzystać do zamykania butelek specjalnymi próżniowymi korkami. Traktują one najczęściej uniwersalny rozmiar, a można je użytkować zarówno do zamykania butelek z winem, kiedy także do butelek z oliwą czy octem balsamicznym. Próżniowe zamknięcie butelki przedłuża trwałość zawartości - po zamknięciu próżniowym wino że stanowić przechowywane nawet przez ponad 20 dni. Dla porównania wino w butelce otwartej można przechowywać co znacznie przez 2-3 dni.

Do własnego użytku potrafią stanowić zarówno dostosowane urządzenia typu multivac, pozwalające na przechowywanie żywności w specjalnych woreczkach. Przechowywanie żywności w woreczkach wydłuża jej trwanie przechowywania - w zależności od typu materiału także z miejsca, gdzie będzie on trzymany (temperatura pokojowa, lodówka czy zamrażarka), czas przechowywania rozciąga się nawet czterokrotnie. W próżniowo zamykanych woreczkach można przechowywać produkty sypkie, jak kawa lub herbata, żywność przetworzoną, lecz też warzywa, wędliny czy mięso. Zapakowane próżniowo mięso potrafi żyć przechowywane w zamrażarce w odpowiednio niskiej temperaturze nawet przez 26 miesięcy. Dodatkowym atutem pakowania próżniowego z wykorzystaniem woreczków jest fakt, iż nie wykorzystują one sprzedaż całej przestrzeni.